Menu Close

Umělecké centrum

Současnost       Virtuální prohlídka       Fotogalerie        Projekty a dotace        Historie

Na počátku bylo ghetto

Patero uměleckých oborů má své místo v budově bývalého jezuitského konviktu, který můžeme považovat za jakéhosi předchůdce dnešní olomoucké univerzity. Barokní komplex propojuje někdejší Předhradí (dnešní FF na ulici Křížkovského) s Michalským návrším (část FF Na Hradě). Konvikt v současnosti neslouží jen filozofické fakultě, v traktu na Denisově ulici jsou uchovávány sbírky Vlastivědného muzea, na něhož navazuje kostel Panny Marie Sněžné. Směrem ke kostelu sv. Michala, v budově minulého semináře sv. Františka Xaverského, našla po sametové revoluci své sídlo Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého.

Předtím, než této části centra Olomouce začali vévodit jezuité, se zde rozkládal minoritský klášter a současná Univerzitní ulice byla židovským ghettem. Jako pozůstatek středověku se nám na nádvoří konviktu dochovala stará Židovská brána.

Trnitá cesta k uměleckému centru

První velké stavební práce na jezuitské koleji se rozběhly v roce 1661, přestavba dobového renesančního sídla byla dokončena do konce sedmnáctého století. V první polovině osmnáctého století následovala vlna dalších přístaveb. Právě z tohoto období pochází například kaple Božího Těla s bohatou malířskou a sochařskou výzdobou.

Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 se barokní stavba dostala do správy vojska. Konvikt se tak proměnil na kasárna a z nich pak na vojenskou nemocnici, po jejímž přesídlení na Klášterní Hradisko fungoval znovu jako vojenská ubytovna, a to až do poloviny dvacátého století. Po druhé světové válce se budova začala pozvolna navracet ke svému původnímu účelu, nejdříve se v ní usadila univerzitní vojenská katedra. Teprve po roce 1989 se přičiněním tehdejšího rektora profesora Josefa Jařaba zchátralý konvikt dostal zpět do držení univerzity.

Dnešní podobu získalo Umělecké centrum Univerzity Palackého kompletní rekonstrukcí v letech 2000–2002. Celkově se budova konviktu mezi lety 2002–2020 etablovala jako významné centrum vzdělání a kultury, spojující historické dědictví s moderními akademickými a kulturními aktivitami.

Nová tvář Konviktu: Modernizace prostor a bohatší nabídka služeb

V lednu a únoru 2020, ještě před začátkem letního semestru, prošla vrátnice Uměleckého centra Univerzity Palackého (Konviktu) výraznou proměnou. Prostor byl vyklizen, vymalován v bílé barvě s univerzitním modrým polepem a vybaven modernějším nábytkem a celkově přizpůsoben svému novému účelu. Spolu s vrátnicí bylo modernizováno také sociální zařízení, což přispělo k většímu komfortu studentů, vyučujících i návštěvníků.

V budově Konviktu se nachází také Richterova knihovna, odborná knihovna katedry dějin umění, která nese jméno historika umění Václava Richtera, zakladatele tohoto studijního oboru na olomoucké univerzitě. Nabízí několik tisíc svazků odborné literatury a desítky titulů odborných periodik.

Kulturní a gastronomickou atmosféru Konviktu dotváří také Bistro&Bar v Univerzitní 3. Toto stylové místo kombinuje historický barokní prostor s moderní kuchyní a nabízí sezónní menu pro vegetariány, vegany i milovníky masa. Přes den servíruje zdravé snídaně a obědy, večer se mění v bar s výběrovou kávou, lokálním pivem a kvalitním vínem.