Historie
K10, místo střetávání lidí
Z dvorce kostel, z kostela klášter, z kláštera nemocnice a z nemocnice… Tak bychom mohli ve zkratce chronologicky popsat střídání budov na současné adrese Křížkovského 10 (K10). Petrské návrší v olomoucké městské čtvrti Předhradí, na němž se dnes nachází budova K10 Filozofické fakulty Univerzity Palackého, je tedy již dlouho místem shromažďování lidí.
Podle archeologických nálezů z devátého století zde stál velkomoravský dvorec, správní centrum Velkomoravské říše, a zkraje jedenáctého století pak kostel sv. Petra, nejstarší v pramenech doložený kostel v Olomouci. Od té doby si lokalita udržela na dlouhou dobu církevní ráz. Původní kostel vystřídal další, věnovaný sv. Petru a Pavlovi, k němuž přiléhal i hřbitov, srovnaný ke konci osmnáctého století se zemí.
3D model kostela sv. Petra v Olomouci
Sousedil mu klášter augustiniánek s kostelem sv. Jakuba, posléze klášter minoritský. Ten byl v roce 1785 zrušen a upraven na nemocnici. Teprve nedlouho před koncem devatenáctého století započala jednání o využití budov bývalé nemocnice pro potřeby školství.
Už je vám jasné, odkud se berou ve dvoře K10 archeologické nálezy? A že jich nebylo (a není) málo. V archivech můžeme vypátrat záznamy o různých vykopávkách minimálně po dobu uplynulých sta let. Poslední „úlovky“ pochází z ledna 2016 (viz http://www.zurnal.upol.cz/ff/zprava/clanek/archeologove-objevili-u-filozoficke-fakulty-vic-nez-sedesat-hrobu/).
Od Elisabethina ke Komeniu a fildě
Věděli jste, že budova K10 v nám známé podobě stojí už od let 1901/1902? Tehdy byl na počest císařovny Alžběty postaven komplex zvaný Elisabethinum neboli všeobecná dívčí veřejná a měšťanská škola spojená s učitelským vzdělávacím ústavem a dívčím pensionátem. Podle slov dobového městského stavebního rady měl dvůr ležící mezi těmito budovami sloužit jako zahrada a školní hřiště. Po vzniku ČSR se Elisabethinum přejmenovalo na Komenium, do něhož byla umístěna česká škola. A konečně, od zimního semestru roku 1946 je K10 součástí filozofické fakulty.